Aktualności


 

 

 


Przekazanie darów do grudziądzkiego szpitala

Nasz Oddział Rejonowy PCK po raz trzeci przekazał dary dla Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. Maseczki, rękawiczki, balsamy do ciała, maszynki do golenia, aerozole antybakteryjne itp. trafiły do białego personelu i pacjentów. Wartość przekazanych darów, to ponad 10 tysięcy złotych. Warto pomagać nie tylko w trudnych czasach pandemii.

 

 

 


Uczymy dzieci dbać o higienę jamy ustnej

Dziewięć szkół podstawowych z Grudziądza i gminy Grudziądz uczestniczy w programie edukacyjnym pod nazwą „Dziel się uśmiechem” przeznaczonym dla uczniów klas I-VI.  Mimo trudności z przeprowadzeniem lekcji spowodowanych przez pandemię Covid 19, a co za tym idzie zdalne nauczanie w szkołach klas IV-VI część lekcji została już zrealizowana. Dzieci klas I-III otrzymały pakiety edukacyjne związane z higieną jamy ustnej, które jak oceniają nauczyciele bardzo im się spodobały i zachęciły do nauki. Prowadzenie takich corocznych akcji przy współpracy z nauczycielami, to nasza działalność statutowa i prozdrowotna.

 

 

 


 

Chcesz wesprzeć naszą statutową działalność przekaż swój 1 procent podatku za 2020 rok.

W imieniu potrzebujących grudziądzan i mieszkańców gminy Grudziądz z góry dziękujemy.

Nasz numer KRS jest bardzo prosty do zapamiętania.

Cztery bułki dwa łabądki po nich w PIT swój wpisz dwie piątki
i bałwanka. Po nim ,, 7 "
- tak nakarmisz brzuch nie jeden!

KRS 0000225587

W rubryce uwagi prosimy wpisać: OR PCK Grudziądz lub nazwę konkretnego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Grudziądzu.

 


Uwaga Honorowi Dawcy Krwi. Więcej wolnego za oddaną krew i osocze.

Zgodnie z opublikowaną 25 stycznia ustawą z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, osoby, które oddadzą osocze, będą mogły skorzystać z kilku przywilejów:

  • 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi – w dniu oddania krwi i w dniu następnym,
  • ograniczona czasowo ulga za transport kolejowy (33%) – którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza po chorobie COVID-19
    (6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia),
  • ograniczone czasowo prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych
    (12 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia),
  • ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

 

 


Nie żyje Kazimierz Ziółkowski zasłużony działacz Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu

Kazimierz Ziółkowski był członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża i Klubu Honorowych Dawców Krwi przez 42 lata. Oddał 7 litrów krwi, a dalsze honorowe oddawanie tego cennego daru życia uniemożliwiła mu choroba. Wtedy mocno zaangażował się w propagowanie idei czerwonokrzyskiej i honorowego krwiodawstwa wśród kolejarzy, a także w niesienie pomocy charytatywnej osobom będącym w potrzebie. Zawodowo jako inżynier transportu związany był z PKP Przewozy Regionalne. Przez 4 lata pełnił funkcję sekretarza, a następnie przez kolejne 13 lat był wiceprezesem  Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu.  Za pracę zawodową został odznaczony wieloma medalami i wyróżnieniami resortowymi, a za wieloletnią aktywną działalność w PCK otrzymał „Medal Zasługi dla Grudziądzkiej Organizacji Czerwonokrzyskiej” oraz wpis do Księgi Zasłużonych. Otrzymał również wyróżnienie Fundacji „Zdrowie Kolejarzy”, Stowarzyszenia Transplantacji Serca” w Tczewie oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Został pochowany w rodzinnej miejscowości pod Brodnicą. Miał 72 lata.

 

 

 


Jerzy Łazowski wyróżniony w konkursie Wolontariusz Roku 2020

Jerzy Łazowski od 2000 roku pełni funkcję prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu. Osobiście dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego pan Jerzy oddał 40 litrów krwi i należy do grona rekordzistów. Swoją postawą udało mu się zwerbować około 50 młodych osób zarówno do honorowego krwiodawstwa jak i do działalności wolontarystycznej na rzecz PCK. Pan Jerzy jest od 20 lat związany z naszym oddziałem i działalnością na rzecz mieszkańców. Jest organizatorem kwest ulicznych oraz w marketach dla biednych i potrzebujących w ramach akcji „Wyprawka dla żaka”, „Wielkanoc z PCK” czy "Choinka PCK”. Co roku we współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pomaga w organizacji otwartych poborów krwi. Rocznie organizuje 4-5 takich akcji. Ponadto co roku pomaga w przygotowaniach do Rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK oraz w innych plenerowych akcjach  organizowanych przez Zarząd Rejonowy PCK. Zawsze gotowy do działania i bardzo zaangażowany w to, co robi. Ponadto pan Jerzy, to tak zwana złota rączka. W 2020 roku z własnej inicjatywy i na swój koszt odrestaurował pamiątkową tablicę przy Dębie Jana w Ogrodzie Botanicznym.

Jerzy Łazowski za swoją działalność na rzecz PCK otrzymał wyróżnienie i upominek od Senatora RP Ryszarda Bobera. Gala podsumowująca konkurs "Wolontariusz Roku 2020" odbyła się w grudziądzkim ratuszu.

Nad zdjęciu: Jerzy Łazowski podczas wolontarystycznej pracy w oddziale PCK oraz na gali w ratuszu z wiceprezydentem Szymonem Gurbinem.

 

 
 

joomla templates top joomla templates template joomla