Aktualności

 

Dni Honorowych Dawców Krwi

Z okazji przypadających w listopadzie Dni Honorowych Dawców Krwi w restauracji "Leśniczówka" odbyła się coroczna uroczysta akademia, w której wzięli udział przedstawiciele ośmiu działających w Grudziądzu i powiecie Klubów Honorowych Dawców Krwi oraz zaproszeni goście. Wręczono kilkanaście złotych medali krwiodawcom, którzy oddali ponad 18 litrów krwi, a także najwyższym odznaczeniem, jakim jest medal Zasłużony Dla Zdrowia Narodu, uhonorowano pana Stefana Zaradnego. Święto krwiodawców, to czas podziękowań i ukłonów w kierunku osób, które bezinteresownie dzielą się cząstką siebie ratując życie drugiemu człowiekowi. Warto podkreślić, że Grudziądz należy do czołówki ośrodków PCK, którego honorowi krwiodawcy bardzo licznie oddają krew. Osoby zrzeszone w klubach PCK oraz niezrzeszeni dawcy oddają miesięcznie około 320 litrów krwi! Jeszcze raz wszystkim za ta ten dar serca dziękujemy.

 

 2021-11-24


Kwesta z okazji Dni Walki z Głodem i Ubóstwem

W listopadzie obchodzimy Dni Walki z Głodem i Ubóstwem. Z tej okazji Polski Czerwony Krzyż organizuje w całej Polsce zbiórkę żywności i kwestę uliczną oraz szkolną dla najbiedniejszych. W Grudziądzu i powiecie Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża także zorganizował akcję pomocy dla najbiedniejszych.  Wzięli w niej udział wolontariusze z kilkunastu szkół. Przeprowadziliśmy także we współpracy z siecią sklepów Netto zbiórkę żywności. Dziękujemy mieszkańcom za dar serca oraz uczniom z SP nr 7, SP nr 18 i SP nr 20 za dyżury w sklepach i wszystkim wolontariuszom za zbiórkę uliczną. Liczenie jeszcze trwa, bo cały czas spływają do nas puszki ze szkół.

 

 2021-11-02


Informacje dla seniora: porady prawne i zdrowotne

Kliknij aby pobrać dokument - Informacje dla seniora: porady prawne i zdrowotne

2021-10-22


 

Pomoc dla uchodźców

W związku z coraz bardziej dramatyczną sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie przebywają uchodźcy Polski Czerwony Krzyż prowadzi działania pomocowe na rzecz osób koczujących w przygranicznych lasach.

We wszystkich oddziałach Polskiego Czerwonego Krzyża rozpoczęła się zbiórka rzeczowa.
Zbieramy wyłącznie nowe lub wyglądające jak nowe rzeczy mi.in. ciepłą odzież, koce, karimaty, śpiwory oraz wysokoenergetyczną żywność. Co to oznacza? Nie zbieramy makaronów mąki czy innych produktów wymagających przygotowania, ponieważ nie jest to możliwe w środowisku, w którym przebywają uchodźcy.

Prosimy o dostarczanie soków warzywnych lub owocowych, suszonych bakalii, suszonych owoców, konserw mięsnych, chleba wieloziarnistego z długim okresem przydatności. Prosimy również o środki higieniczne jak podpaski czy chusteczki higieniczne.

Dary można przynosić codziennie do biura Oddziału Rejonowego PCK przy ul. Dąbrowskiego 11/13 w godzinach 9.00-15.00

 

 2021-10-11


60-lecie istnienia Punkt Opieki nad Chorym w Domu działającego przy Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu

Punkt Opieki nad Chorym w Domu działający przy Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. Okrągłą, 20. rocznicę ma też ustanowiony w 2001 roku Dzień Siostry PCK. Z okazji podwójnego jubileuszu odbyło się uroczyste spotkanie w refektarzu grudziądzkiego ratusza z siostrami pracującymi od wielu lat w Punkcie Opieki. W imieniu prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego siostry PCK otrzymały upominki i listy gratulacyjne od Róży Lewandowskiej, wiceprezydent Grudziądza i wieloletniej byłej prezes Zarządu OR PCK w Grudziądzu. Pani prezydent
podziękowała za długoletnią pracę w tym niezwykle trudnym i wymagającym zawodzie. Obecnie w Grudziądzu zatrudnionych jest 120 sióstr PCK, które zajmują się ponad 200 podopiecznymi, chorymi i samotnymi. Podczas uroczystości upominki od PCK wręczył siostrom prezes Zarządu OR PCK w Grudziądzu Zbigniew Wojanowski.

 

 

 

 

 

 

 


 

Spotkanie integracyjne na Cytadeli

W Cytadeli Grudziądz odbyło się integracyjne spotkanie pracowników i przyjaciół Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu. To był świetnie spędzony czas na poznawaniu tajników Twierdzy Grudziądz, przy ognisku i kiełbaskach. Podziękowania dla dowództwa twierdzy za udostępnienie na co dzień niedostępnych, ciekawych miejsc i pani przewodnik Marzannie Zalewskiej za ciekawą lekcję żywej historii.

 

 


 

Konkurs kulinarny i otwarty pobór krwi

 

Po półtorarocznej przerwie spowodowanej koronawirusem zorganizowaliśmy naszą cykliczną imprezę, czyli Konkurs Kulinarny pod nazwą „Samo zdrowie”. Konkurs przeznaczony dla uczniów szkół odbył się jak zwykle przy Centrum Handlowym ALFA w Grudziądzu. Wzięło w nim udział siedem drużyn ze szkół grudziądzkich oraz z Łasina. Pogoda na szczęście dopisała, a impreza była bardzo udana. Konkursowe jury degustowało smaczne, zdrowe potrawy i przyznało trzy nagrody główne. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 2, drugie miejsce reprezentacja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Łasina, a na najniższym stopniu podium stanęły uczennice Szkoły Podstawowej nr 20. Atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu kulinarnego wręczył prezes Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża Zbigniew Wojanowski.

Tradycyjnie z konkursem kulinarnym połączyliśmy akcję otwartego poboru krwi. Do ambulansu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ustawiła się kolejka grudziądzan, w tym uczniów grudziądzkich szkół oraz żołnierzy z Centrum Szkolenia Logistyki, którzy nas nigdy nie zawodzą. W sumie zebrano ponad 30 litrów krwi.

ZO PCK w Grudziądzu składa podziękowania dyrekcji Centrum Handlowego ALFA #alfa za udostępnienie terenu do przeprowadzenia imprezy, media oraz atrakcyjne nagrody dla wszystkich uczestników konkursu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

11 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, ustanowiony przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w 2000 r. Celem tego święta jest promowanie znaczenia pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia. Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofy naturalne, ale również w zwykłym, codziennym życiu.

 

Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie. Pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np.: w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Tego typu zdarzenia mają często miejsce podczas wypadków drogowych.

 

Wg badań GUS w 2020 roku najczęściej jednak dochodziło do wypadków czy zdarzeń losowych w domu pacjenta (prawie 80 % przypadków). Bez wątpienia dane te pokazują, że statystycznie to właśnie osobom bliskim najczęściej udzielamy pierwszej pomocy. W 2017 r. 67 % osób przebadanych przez CBOS, deklarowało, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy, przy czym jedynie 19% osób jest całkowicie pewnych swoich kwalifikacji w tej dziedzinie. Wynika z tego, że tylko co 5 osoba umiałaby udzielić pierwszej pomocy w sytuacji kryzysowej.

 

Nikt nie podważa, że wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy jest bardzo użyteczna, ale niestety w dalszym ciągu znaczna część społeczeństwa nie podejmuje trudu nauki tej umiejętności, a w konsekwencji działania w sytuacjach kryzysowych (podczas wypadku).

 

Obecnie temat szkoleń i kształcenia siebie jest bardzo popularny. Czemu nie postawić na szkolenie, które da nam moce superbohatera, który potrafi uratować czyjeś życie? Coraz częściej słyszy się o przykładach uratowania życia ludzkiego przez osoby postronne - świadków zdarzenia. Każde szkolenie, każde ćwiczenie praktyczne z pierwszej pomocy, zwiększy pewność siebie i pewność w działaniu.” – mówi Adrianna Szczerba, instruktorka i koordynatorka pierwszej pomocy z Kujawsko – Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK.

 

Promowanie wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy oraz uczenie, jak właściwie reagować
w przypadku zagrożenia ludzkiego życia i zdrowia – to jedno z najważniejszych zadań Polskiego Czerwonego Krzyża. PCK rocznie na kursach pierwszej pomocy szkoli blisko 70 000 osób w całej Polsce. Prowadzimy również programy edukacyjne dla dzieci w przedszkolach i szkołach, które już od najmłodszych lat uczą się, że jest to ważna umiejętność.
Nie każdy jest świadomy, że udzielenie pomocy nie musi oznaczać wykonania skomplikowanych procedur medycznych. Wystarczy np.: wykręcenie właściwego numeru telefonu. Dlatego tych podstawowych czynności można i warto uczyć nawet najmłodsze dzieci.

 

Nauka udzielania pierwszej pomocy nie jest jednak jak jazda na rowerze, nie da się jej nauczyć raz
na całe życie. Ważne jest, aby regularnie odświeżać już zdobytą wiedzę, dlatego zapraszamy na kursy i szkolenia, które prowadzą Oddziały Okręgowe PCK na terenie całego kraju. Światowy Dzień Pierwszej Pomocy może być dobrym pretekstem, aby się na taki kurs zapisać i zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

W tym dniu składamy najlepsze życzenia wszystkim tym, którzy codziennie ratują życie i zdrowie  ludziom na całym świecie, udzielając im pierwszej pomocy.

 

 

 

 


Kwesta dla potrzebujących

W Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża podsumowano kwestę uliczną, która odbyła się pod koniec czerwca w Grudziądzu i powiecie. Wzięło w niej udział kilkanaście szkół i dziesiątki wolontariuszy PCK. Kwestowano w szkołach oraz na ulicach. W sumie do puszek trafiło prawie sześć tysięcy złotych. Zebrane środki przeznaczone będą na naszą działalność statutową, czyli pomoc osobom w potrzebie. Dziękujemy jak zawsze niezawodnym wolontariuszom ze Szkolnych Kół PCK oraz mieszkańcom Grudziądza i powiatu za wsparcie naszej działalności.

 

 


Nowy Prezes w Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu

W Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego w Grudziądzu Krzyża odbył się Zwyczajny i Nadzwyczajny Zjazd Delegatów związany w wyborami nowych członków zarządu. Nasza Pani Prezes Róża Lewandowska po 13 latach zrezygnowała, gdyż objęła stanowisko Wiceprezydenta Grudziądza. Bardzo żałujemy, ale cóż nie można łączyć tych dwóch funkcji. W sali konferencyjnej OR PCK  odbyło się uroczyste pożegnanie Róży Lewandowskiej, która jest teraz Członkiem Honorowym Zarządu i nadal pozostaje czynnym członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Podczas tajnego głosowania nowym Prezesem został wybrany jednogłośnie dotychczasowy Wiceprezes Zbigniew Wojanowski, zasłużony krwiodawca i zaangażowany działacz PCK. Z kolei Wiceprezesem został Sylwester Kwiatkowski, prezes HDK przy Centrum Szkolenia Logistyki, dotychczasowy członek zarządu. Nowym członkiem zarządu został Jerzy Łazowski.

 

 

 

 

 

 


 

 


Przekazanie darów do grudziądzkiego szpitala

Nasz Oddział Rejonowy PCK po raz trzeci przekazał dary dla Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. Maseczki, rękawiczki, balsamy do ciała, maszynki do golenia, aerozole antybakteryjne itp. trafiły do białego personelu i pacjentów. Wartość przekazanych darów, to ponad 10 tysięcy złotych. Warto pomagać nie tylko w trudnych czasach pandemii.

 

 

 


Uczymy dzieci dbać o higienę jamy ustnej

Dziewięć szkół podstawowych z Grudziądza i gminy Grudziądz uczestniczy w programie edukacyjnym pod nazwą „Dziel się uśmiechem” przeznaczonym dla uczniów klas I-VI.  Mimo trudności z przeprowadzeniem lekcji spowodowanych przez pandemię Covid 19, a co za tym idzie zdalne nauczanie w szkołach klas IV-VI część lekcji została już zrealizowana. Dzieci klas I-III otrzymały pakiety edukacyjne związane z higieną jamy ustnej, które jak oceniają nauczyciele bardzo im się spodobały i zachęciły do nauki. Prowadzenie takich corocznych akcji przy współpracy z nauczycielami, to nasza działalność statutowa i prozdrowotna.

 

 

 


 

Chcesz wesprzeć naszą statutową działalność przekaż swój 1 procent podatku za 2020 rok.

W imieniu potrzebujących grudziądzan i mieszkańców gminy Grudziądz z góry dziękujemy.

Nasz numer KRS jest bardzo prosty do zapamiętania.

Cztery bułki dwa łabądki po nich w PIT swój wpisz dwie piątki
i bałwanka. Po nim ,, 7 "
- tak nakarmisz brzuch nie jeden!

KRS 0000225587

W rubryce uwagi prosimy wpisać: OR PCK Grudziądz lub nazwę konkretnego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Grudziądzu.

 


Uwaga Honorowi Dawcy Krwi. Więcej wolnego za oddaną krew i osocze.

Zgodnie z opublikowaną 25 stycznia ustawą z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, osoby, które oddadzą osocze, będą mogły skorzystać z kilku przywilejów:

  • 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi – w dniu oddania krwi i w dniu następnym,
  • ograniczona czasowo ulga za transport kolejowy (33%) – którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza po chorobie COVID-19
    (6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia),
  • ograniczone czasowo prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych
    (12 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia),
  • ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

 

 


Nie żyje Kazimierz Ziółkowski zasłużony działacz Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu

Kazimierz Ziółkowski był członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża i Klubu Honorowych Dawców Krwi przez 42 lata. Oddał 7 litrów krwi, a dalsze honorowe oddawanie tego cennego daru życia uniemożliwiła mu choroba. Wtedy mocno zaangażował się w propagowanie idei czerwonokrzyskiej i honorowego krwiodawstwa wśród kolejarzy, a także w niesienie pomocy charytatywnej osobom będącym w potrzebie. Zawodowo jako inżynier transportu związany był z PKP Przewozy Regionalne. Przez 4 lata pełnił funkcję sekretarza, a następnie przez kolejne 13 lat był wiceprezesem  Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu.  Za pracę zawodową został odznaczony wieloma medalami i wyróżnieniami resortowymi, a za wieloletnią aktywną działalność w PCK otrzymał „Medal Zasługi dla Grudziądzkiej Organizacji Czerwonokrzyskiej” oraz wpis do Księgi Zasłużonych. Otrzymał również wyróżnienie Fundacji „Zdrowie Kolejarzy”, Stowarzyszenia Transplantacji Serca” w Tczewie oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Został pochowany w rodzinnej miejscowości pod Brodnicą. Miał 72 lata.

 

 

 


Jerzy Łazowski wyróżniony w konkursie Wolontariusz Roku 2020

Jerzy Łazowski od 2000 roku pełni funkcję prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu. Osobiście dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego pan Jerzy oddał 40 litrów krwi i należy do grona rekordzistów. Swoją postawą udało mu się zwerbować około 50 młodych osób zarówno do honorowego krwiodawstwa jak i do działalności wolontarystycznej na rzecz PCK. Pan Jerzy jest od 20 lat związany z naszym oddziałem i działalnością na rzecz mieszkańców. Jest organizatorem kwest ulicznych oraz w marketach dla biednych i potrzebujących w ramach akcji „Wyprawka dla żaka”, „Wielkanoc z PCK” czy "Choinka PCK”. Co roku we współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pomaga w organizacji otwartych poborów krwi. Rocznie organizuje 4-5 takich akcji. Ponadto co roku pomaga w przygotowaniach do Rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK oraz w innych plenerowych akcjach  organizowanych przez Zarząd Rejonowy PCK. Zawsze gotowy do działania i bardzo zaangażowany w to, co robi. Ponadto pan Jerzy, to tak zwana złota rączka. W 2020 roku z własnej inicjatywy i na swój koszt odrestaurował pamiątkową tablicę przy Dębie Jana w Ogrodzie Botanicznym.

Jerzy Łazowski za swoją działalność na rzecz PCK otrzymał wyróżnienie i upominek od Senatora RP Ryszarda Bobera. Gala podsumowująca konkurs "Wolontariusz Roku 2020" odbyła się w grudziądzkim ratuszu.

Nad zdjęciu: Jerzy Łazowski podczas wolontarystycznej pracy w oddziale PCK oraz na gali w ratuszu z wiceprezydentem Szymonem Gurbinem.

 

 
 

joomla templates top joomla templates template joomla